Pages

sobota, 3 marca 2018

#dodajdokoszyka: Przedwiosenne nowości



Opowiedz mi swój sen, a powiem ci co czytasz. Otóż śniłam kilka dni temu, absolutnie abstrakcyjny film. Ja w bazie pod Everestem, pije dziwny napój w kolorze żółtym, obok opalają się trzy osoby, które są nagie i zaczynają wrzucać do wielkiego słoja przeróżne tabletki, a potem je połykać garściami. Zupełnie mnie to nie przeraża, myślę tylko, że będą mieli zaparcie (!). Nagle pojawią się mała kobieta, z dwiema parami ust, oraz równie mały facet. Jej budowa nieco przypomina Mistrza Yodę, jego nie zakoduje. Zaczynają się za to ich przedbiegi do kopulacji. Zbieram się do krzyku, że ja tylko chcę zdobyć Everest! Budzę się. I co takiego czytam ostatnio? To proste, książki o himalaizmie, tak jestem w ciągu; dodatkowo z Lilką „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, stąd Manczkiny. Wiosnę przywitam wciąż we wspinaczkowym klimacie. Poniżej mój plan nowości. Plan na po.


Przemytnicy książek z Timbuktu”, Charlie English, Poznańskie

Zbiory bibliotek w Timbuktu zawierają ponad tysiące manuskryptów, uważa się, że znacznie więcej chowają jeszcze pisaki Sahary. Cóż mogłoby je zniszczyć? Klimat? Robaki? Ewentualnie dżihadyści… Grupa lokalnych bibliotekarzy podjęła zadanie iście szpiegowskie, wywożąc z kraju zbiory i ocalając przed zagładą. Książka o tajemnicach Timbuktu, tego dziś i kiedyś.


Z nienawiści do kobiet”, Justyna Kopińska, Świat Książki
Po mocnej Polsce odwracającej oczy, Justyna Kopińska powraca z nowym setem historii tropiącym zło, bo „zło to jest to na czym się zna”. Boję się jej historii, są jak z koszmaru, ale zwykle dzieją się obok.

Koreańczycy. W pułapce doskonałości” Frank Ahrens, Wydawnictwo UJ
Pali-pali znaczy „szybko-szybko”, w takim rytmie biegnie życie we współczesnej Korei. Sukces gospodarczy i oficjalny świat biznesu obejrzany przez amerykańskie okulary. Kto swawoli zatem w nocy? Jak się nosi klapki do garnituru? Ile szklaneczek alkoholu wypija się na firmowych imprezach? No i oczywiście karaoke. Korea bez tajemnic?




4 3 2 1” Paul Auster, Wydawnictwo Znak

Ponad osiemset stron i jedno życie w czterech scenariuszach. Niczym w grze RPG główny bohater, Archie Ferguson, bedzie przeżywał swoje chłopięce lata alternatywnie. Auster nie sięgnął po postmodernistyczne zabiegi, spisał opowięśc chronologicznie, ale cztery opcje równolegle. Książka, a może cztery? 


Następne życie”, Atticusa Lish, Poznańskie

Książka, równie mocno inspirowana modernizmem, jak Dickensem. Tam przynajmniej twierdzą w Guardianie. Zou Lei została przeszmuglowana do Stanów w ciężarówce. Brad Skinner to weteran wojny w Iraku. Oboje nie mają wysokich wymagań. Zadowlą się tym, co rzuci im życie. Dokąd ich to zaprowadzi?





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz