Orzechowa zagadka


Ta książka doskonale odzwierciedla pewien rytm jaki rządzi tegorocznymi feriami: potrzeba bezruchu i rozsadzająca od środka energia. Ja i moja córka. Wewnętrzny młodzieńczy pęd wyciskający z chwil dosłownie wszystko, co w chwilach zawrzeć można, powstrzymywało tylko głośne czytanie. Bezruch i bezruch z ruszającymi się ustami (plus przerwy na pytania, ale traktujmy to jako specyficzną inercję).
Oto wkraczamy w zimowy las. Fajnie i puszycie, ze dwa metry śniegu. Pewien przesympatyczny ropuch znany w całym lesie jako Komisarz Gordon, najchętniej zasnąłby pod kołderką, napiwszy się wcześniej ciepłej herbatki i przygryzłszy ciasteczko z marmoladą. Gdzie mu tam ganiać po śniegach, włazić w nory i tropić złodziei. Nie lubi jak coś się dzieje, nie lubi stosować kar, wsadzać za kratki, a więzienie w jego mniemaniu powinno przyciągać i stać się domem dla bezdomnego. Doprawdy nie ma w sobie nic z Komisarza Gordona, niezmordowanego stróża prawa z Gotham City, jest bardziej Ricardo Tubbsem. Nie działa w mrocznych okolicznościach przyrody i stawia na sen. Dlatego kiedy wiewiórce Walerii giną orzeszki, do sprawy podchodzi z wrodzoną flegmą. I tu pojawia się Sonny Crockett, a naprawdę myszka Paddy. Akcja przyspiesza, a śledztwo nie jest łatwe, pełne nietrafionych podejrzeń i tropów oraz smrodliwych jam. Sięgam pamięcią do ropuszych kanonów u Grahame’a i Lobela. Cóż w „O czym szumią wierzby” pan płaz był raczej pełnym słomianego zapału rozbijaczem cudzych aut, ale już w parze z Żabą … to samo przyciąganie przeciwieństw, co u Nilssona: wysokiego i zielonego z wesołym usposobieniem i drobniejszego, brązowawego sztywniaka.
To pierwsza część serii napisanej przez Ulfa Nilssona. Historia potwierdzająca, że świat pełen kontrastów ma niebywały urok. Obczytujemy starszego, doświadczonego detektywa i jego młodą, energiczną asystentkę; bezczelnych rabusiów i nieustraszone zwierzaki; humor i ironię; szwedzki (prawie mroczny) kryminał i bardzo ciepłą książkę dla dzieci. Wszytko z delikatnymi, uroczymi rysunkami Gitte Spee.



Ulf Nilsson, „Komisarz Gordon. Pierwsza sprawa.”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017













Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)