Książka w innym wymiarze

by - 14:54


Robert The jest matematykiem i artystą. Ciekawe połączenie, dla mnie brzmi jak oksymoron, ale ten facet właśnie w obróbkę bierze książki. Wycina, rzeźbi, dokleja, spina i Bóg jeden wie, co jeszcze potrafi zrobić z zadrukowanym papierem.  Na Lower East Side, gdzie mieszkał odnajdywał wiele porzuconych, rozdartych książek i to zainspirowało go do przedstawienia sztuki konceptualnej w innym wymiarze, jako „lepszej wersji Duchampa”. Niechętnie zdradza tajniki swojego warsztatu, ale podobno traktuje książki piłą, bo „papier tnie się gorzej niż drewno”. Jego prace wystawiają muzea sztuki współczesnej w Los Angeles i Minneapolis. Najsłynniejszą i budzącą kontrowersje jest seria książek – pistoletów. Tak, słowo potrafi zabić.

"Braque" Robert The
"The Art Crisis", Robert The

Updating Duchamp, Robert The

Cara Barer pochodzi z Teksasu, fotografuje brzegi książek. Zainspirował ją do tego widok przesiąkniętej wodą książki telefonicznej. Jej prace to zdjęcia rantów, pogiętych, wymiętych stron. Papier jest giętki. Prace nie są dziełem przypadku. Artystka potrafi moczyć książki tygodniami, układać je w formy niczym rzeźby, kręcić je przy użyciu wałków do włosów, wszystko w zależności od tekstury, koloru, rodzaju papieru i … tekstu zapisanego na nim. Książki zdobywa na wyprzedażach, przeszukuje stare domy i śmietniki. 
"Motyl", Barer

Shitake, Barer

Jacqueline Rush Lee specjalizuje się w obróbce książek w piecach ceramicznych. Książki to wytrzymują! Chce w ten sposób badać możliwości materiału i zmienić nasze postrzeganie książki.

Endoskeleton, J.Lee

Absolute Depth, J.Lee

I co wy na to? Niszczenie książek? A może życie po życiu?


(foto: http://quarterlyconversation.com)

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)