„Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”

by - 11:28


pozarozkladem.blogspot.com 

W tym roku, w sierpniu obchodzić będziemy setną rocznice urodzin Tove Jansson. Wspaniała okazja, żeby polecić kolejną, po „Maciupku”, pozycję tej autorki: „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, wydaną po raz pierwszy prawie 60 lat temu, w Polsce dopiero w 2011 roku przez EneDueRabe. Obie książki są do siebie podobne pod względem szaty graficznej i obie mają pięknie rymowany tekst w wersji oryginalnej wykaligrafowany przez Tove Jansson, w polskiej zaś - przez Ewę Kozyrę-Pawlak.

Muminek wraca do domu z bańką pełną mleka, ścigając się z mrokiem. Musi jak najszybciej wrócić do mamy. Nagle, na polanie w lesie zauważa coś, co przypomina kopę siana. To Mimbla, a właściwie jej kok. Mimbla płacze, bo „znów jej zginęła Mała Mi.” A jak wiadomo ta mała istotka jest złośliwą indywidualistką, chadza własnymi ścieżkami, robi to co chce. Zatem poszukiwania czas zacząć. To dopiero będzie przygoda! Spotkamy Gapsę, Paszczaka, damy się wciągnąć do odkurzacza, upadniemy Filifionce na głowę i uciekniemy przed szparagowym smrodem Hatifnatów. Akcja jak w dobrym thrillerze, ale możemy być pewni, że wszystko zakończy się dobrze, w domu Muminka, gdzie mama już czeka z herbatką i sokiem porzeczkowym.


Ewa Kozyra-Pawlak
Ta książka to zagadka, to poszukiwanie odpowiedzi na tytułowe pytanie „Co było potem?”. Czytelnik może sam dopowiadać ciąg dalszy, bo książka jest dziurawa, a dziury maja różne kształty i rozmiary. To dzięki nim możemy gdybać, wymyślać i gimnastykować naszą wyobraźnię. Wspaniały pomysł. Ilustracje Tove Jansson uważam za genialne, nasycone są cudownymi, lekko niepokojącymi barwami, które przydają aury tajemniczości. Cały cykl o Muminkach ma ten zawiązek mroczności. A kaligrafia? Mistrzostwo świata! Zapisane słowa też zdają się żyć – maja różne kształty, kolory, oblepia je kurz, tu kursywa, tam pogrubienie. Ewa Kozyra – Pawlak stanęła na wysokości zadania. Wcześniej projektowała ilustracje do książek Andersena, Collodiego, braci Grimm i innych: "Jedzie pociąg z daleka" (Muchomor, Warszawa 2004), "Księżniczka na ziarnku grochu" (Media Rodzina, Poznań 2008), „Rzepka” (Publicat, Poznań 2008) „Abecadlik” (Literatura, Łódż 2009), „Mój pierwszy atlas świata”- wspólnie z Pawłem Pawlakiem, (Lektor Klett, Poznań 2009).
 

Tove Jansson „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi Wydawnictwo EneDueRabe, Gdańsk 2011

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)