Kto przytuli Nobla, kto Bookera?

by - 14:35

Już za dwa dni dowiemy się, kto dostanie literackiego Nobla. Ubiegłoroczna laureatka Alice Munro -„królowa krótkiej formy” – wybór idealny, zasłużony. 2013 to już historia, bo karuzela nazwisk ruszyła od nowa: zakłady są obstawiane, szacowne gremium debatuje i wybiera. Firma Ladbrokes na łamach The Guardian podaje, że obecnie na czele znajduje się Japończyk Haruki Murakami (ponoć ulubieniec czytelników) i Kenijczyk Ngũgĩ wa Thiongo (pisze w języku kikuju). Ten drugi zdaje się mieć większe szanse, bo, jeśli rozpatrywać aspekt geograficzny, to dawno nie było Nobla dla Afryki. Póki, co idą łeb w łeb: 4/1. Tuż za nimi Swietłana Aleksijewicz, białoruska dziennikarka śledcza (7/1), syryjski poeta Adonis i Francuz Patrick Modiano (10/1). Kolejne trzy miejsca, ex aequo, Amerykanin Philip Roth (mój faworyt), Norweg Jon Fosse, Austriak Peter Handke (laureat Nagrody Ibsena) (12/1).
Źródło

W lutym Szwedzka Królewska Akademia Nauk otrzymała 271 nominacji, co przełożyło się na 210 nazwisk, z czego 36 było rozpatrywane po raz pierwszy. Jak podkreśla sekretarz Akademii, Peter Englund, wybór dokonywany jest ostatecznie spośród pięciu wybranych nazwisk, większością głosów i nigdy nie zdarzyło się, aby stało się to jednogłośnie. Tak więc, KTO waszym zdaniem?


A już 14 października zostanie ogłoszony zwycięzca nagrody Bookera, najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej, przyzwanej od 1969 roku. W ubiegłym roku zwyciężyła Eleanor Catton, 28-latka, najmłodsza laureatka Bookera w historii (książka 9 października już po Polsku). W 2014, w gronie finalistów także Amerykanie, bo wyjątkowo dopuszczono autorów innej narodowości. Oto lista:
Joshua Ferris "To Rise Again at a Decent Hour"
Richard Flanagan "The Narrow Road to Deep North"
Karen Jay Fowler "We Are All Completely Beside Ourselves"
Howard Jacobson "J"
Neel Mukherjee "The Lives of Others"
Ali Smith "How to Be Both"


http://www.theguardian.com/

You May Also Like

1 komentarze

  1. Wielu świetnych twórców, ale nagroda jedna :))

    OdpowiedzUsuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)