Sekrety Umarłego Lasu, czyli komiks o Puszczy Białowieskiej

by - 15:15

W umarłym lesie panuje artystyczny nieład, ale co tu dużo gadać, puszczy po prostu z nim do twarzy, a jak cieszy ten nieład zwierzęta. Niektóre potrafią egzystować tylko w takich warunkach. Kitrają zdechłe myszy, orzechy, kulki gnoju, zasiadują dziuple, czasem przejmują je siłą. Wydziobują pulchne larwy spod odpadającej kory. A grzyby!? Te to już w ogóle czują wolną amerykankę i w pięknych kształtach, w psychodelicznych kolorach rozkładają się na gnijących konarach, korzeniach i pniach. Taki happening natury. W całym tym pozornym chaosie, zwierzęta wykazują dość duże zorganizowanie. Jedne magazynują nasiona w banku, albo wykorzystują lukratywność branży pogrzebowej, inne skrupulatnie gromadzą zapasy różnych smakołyków, licząc na to, że ich pomysł na sklep kolonialny wypali, a inni. Są też czarne i szemrane charaktery, które przesiadują całymi dniami w Saloonie, inni żerują, okradają, a nawet uprawiając tani populizm i piorą innym mózgi. Znajdą się wreszcie tacy, którzy … postanawiają pilnować porządku i dumnie nosić na piersi gwiazdę szeryfa. To wszystko zalatuje Dzikim Zachodem.
T. Samojlik, A.Wajrak „Umarły Las”

Triko, jeździec znikąd, przybywa do miejscowości Umarły Las pełen zapału. Nie Jest dzięciołem trójpalczastym, więc potencjalnie nie jest predestynowany przez naturę do pełnienie funkcji kierowniczo – penitencjarnych. Do tego wszystkiego, za bardzo się stara. No cóż ciężkie przed nim chwile. Każdy w Umarłym Lesie chce żyć po swojemu. Awanturniczy gang zakrzywionego dzioba terroryzuje okolicę, szpaki układają niecne plany, no i w końcu kornik drukarz poszukiwany listem gończym. Czy dojdzie do pojedynków rewolwerowych? Jaki sekret skrywa Triko?


T. Samojlik, A.Wajrak „Umarły Las”

Duet Samojlik i Warjak postanowił opowiedzieć o Puszczy Białowieskiej, choć może i o każdym innym lesie, który umiera. Dla niektórych to zgroza, bo to zaraźliwe i może zdegradować pięknie rosnące, wzdłuż idealnych alejek, zdrowe drzewa. Co za histeria. Pozwolić naturze zrobić to, co uważa za słuszne. (Nie będę już ciągnąć delikatnie politycznego podtekstu, choć może ktoś wpadnie na pomysł i prześle profesorowi doktorowi nawet z habilitacją tę książkę.) 
Ubranie tego tematu w komiks jest genialne. Zabawne przygody zwierząt utrzymane w westernowej konwencji, maja sporą dozę niepewności, zaskoczenia i bardzo sprytnie ukrytej wiedzy o leśnych ekosystemach. Po każdej rysunkowej partii przygód, następuje ciekawa i finezyjna, daleka od akademickiej nadętości, notatka biologiczna. Cieszę się, że ciąg dalszy nastąpi w 2017.

T. Samojlik, A.Wajrak „Umarły Las”, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Agora


You May Also Like

1 komentarze

  1. Świetna sprawa! Po pierwsze dawno nie miałam w ręku komiksu, a po drugie losy Puszczy nie są mi obojętne. Będę zatem szukać tej pozycji :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)