W 2017 świat stanie na … książce

by - 22:49

Może to przesadne stwierdzenie, bardziej takie noworoczne marzenie - wiecie, że książka będzie bardziej trendy niż nowe produkty Apple'a. Podobno należy uważać z wyborem marzeń – czasem się spełniają. Tymczasem 2017 już zaraz wybuchnie feerią barw i hałasem sztucznych. Świeżutki, nowiutki, cieplutki, tabula rasa. Nic tylko nałykać się optymizmu, robić plany i brać garściami. Ja mam nadzieję na rok pełen literackich niespodzianek i zaskoczeń, zważywszy, że niektóre gwiazdy światowego formatu zapowiadają powroty albo nawroty na przykład na ... krótkometrażówki. To co przeczyta świat?

via hug2love.com

Od jakiegoś już czasu piszę notatkę o krótkich formach literackich, ale wciąż nie jestem z niej zadowolona. A gdybym opublikowała ją wcześniej mogłabym być wieszczką. Haruki Murakami wydał jakiś czas temu zbiór opowiadań o samotnych mężczyznach pod tytułem: Men without woman(Knopf). Czy mnie się wydaje czy Hemingway już tam był? Teraz zapowiadany jest w całości w wersji angielskojęzycznej. Do tej pory trzy opowiadania publikowane były w 2014 i 2015 w The New Yorker.


Z kolei George Saunders wykona piwot i napisze powieść, Lincoln in the Brado(Random House), która będzie w sprzedaży w marcu. Historia prezydenta Abrahama Lincolna i śmierci jego 11-letniego syna Williego, tuż przed rozpoczęciem Wojny Secesyjnej.


W styczniu pojawi się nowa, po siedmiu latach przerwy, powieść Paula Austera „4 3 2 1(Henry Colt and Co.). Rzecz będzie traktowała o czterech życiach niejakiego Archibalda Isaaca Fergusona.

Hanif Kureishi (autor świetnego "Buddy z przedmieścia" i "Ostatniego słowa") w „The Nothing” opowie o starzejącym się producencie filmowym, uwięzionym w apartamencie. Mężczyzna zacznie podejrzewać o romans swoją żonę i znajomego. Zemsta jest słodka.


Teraz kategoria remake'ów, choć nie do końca. Tracy Chevalier, autorka „Dziewczyny z perłą”, przystąpi do projektu Shakespeare, a jej powieść „The New Boy” (Hogarth) będzie wzorowana na „Otellu”. Historia czterech jedenastoletnich przyjaciół: Osei, Dee, Iana i Mimi. Póki, co wszystkie książki z tej serii pozytywnie zaskakiwały.


Colm Toibin, autor zekranizowanego „Brooklynu”, tym razem zabierze czytelników w podróż w czasie, do starożytnej Grecji. Nowa powieść „The House of Names” (Simon & Schuster) opowie mit o zuchwałej i lubieżnej Klitajmestra, żonie Agamemnona, która rządzi Mykenami pod jego nieobecność i … planuje zabójstwo. 


Elizabeth Strout „Anything is possible” (Random House) w kwietniu. Będzie to opowieść o ludziach, miejscach i emocjach, które pojawiły się w „Mam na imię Lucy”. Może być ryzykowanie.

Zbiór opowiadań z lat trzydziestych ubiegłego wieku, pióra Scotta Fitzgerald, pod tytułem „I'd die for you”, ukaże się w kwietniu. Utwory te nie zostały nigdy opublikowane, ze względu na treść i styl, niezbyt przystający do tamtego czasu. Autor wolał schować rękopisy do szuflady, niże je zmieniać i poddawać cenzurze.


Powróci też Jo Nesbø, a z nim z Harrym Hole, „bratnią duszaautora (jak sam mówi). „The Thirst”, po angielsku już w maju.
You May Also Like

3 komentarze

 1. Takie posty są niebezpieczne, bo uświadamiają mi, że nie dość, że muszę się martwić o książki, które są już wydane i czekają na mnie, to jeszcze o te, co dopiero wyjdą. Jak żyć?!
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. Z 10 razy sprawdziłam datę Twojego posta, bo przecież... Murakami już ten zbiór wydał. Nawet na półce mam polskie wydanie "Mężczyzn bez kobiet", który jak głosi tylna okładka "to zbiór siedmiu opowiadań o miłości i samotności...".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! Dziękuje Ci...to będzie wydanie anglojęzyczne. Do tej pory trzy opowiadania ukazywały się pojedynczo w The New Yorkerze.

   Usuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)