Teksty zostały rzucone odc.15, na uspokojenie: ciężarówki, archiwa, magazyn, feminizm i Yeats


Czujecie, że biegniecie? Tak gdzieś od dwóch tygodni ciągłym sprintem? Łowicie karpia? Stoicie gdzieś pomiędzy ekipami barszczu, grzybowej i rybnej. Rozmyślacie komu co, jakby Mikołaj nie mógł tego sam ogarnąć? Wiligia w biurze, w szkole, po pracy, ze znajomymi. Ilość wysłanych kartek, tapeta z reniferkiem na FB, życzenia smsem. Myjecie okna (zimą!), szorujecie wyszorowane. Już spieracie się o dzielnie opłatkiem, może ogólne życzenia wystarczą? Wszyscy mają sraczkę. Pragnę spokoju i ciszy. Posiedzieć, pośmiać się, poleżeć. Porobić nic. To wpis na uspokojenie.  



Książki już dawno wyszły z klasycznej księgarni, przesiadły się do łódek, statków, czołgów, tramwajów i wsiadły na osła. Mobilne księgarnie i biblioteki. Mamy i polska, póki co w wersji skróconej, przedświątecznej tylko. W Gdańsku Oliwie pojawił się książkobus Wydawnictwa Wiatr od Morza. W ofercie subiektywny wybór dobrych książek – oprócz tych ze stajni Michała Alenowicza, znajdziecie Lema, Nabokova, Steinbecka, Tołstoja, Kunderę, a także Reymonta, Muminki czy Misia Paddingtona. LINK

A teraz podróż w czasie. Dwa dni temu uruchomiono cyfrowe archuwium Przekroju. Znajdziecie tam W-S-Z-Y-S-T-K-I-E wydanie począwszy od 1945 aż do roku 2000. Wszystko na stronie przekroj.pl (zakładka „archiwum”). „Materiały można wyszukiwać, filtrując treści na podstawie daty, numeru wydania oraz haseł. Wśród zbiorów Czytelniczki i Czytelnicy znajdą m.in. ukochane Rozmaitości z profesorem Filutkiem Zbigniewa Lengrena, humor z zeszytów szkolnych, wiersze Ludwika Jerzego Kerna, demokratyczny savoir-vivre Jana Kamyczka, teksty Jerzego Szaniawskiego, Wiecha, Stanisława Lema, rysunki Adama Macedońskiego, Daniela Mroza i Kazimierza Wiśniaka.”

Popatrzmy jednak w przyszłość. Już 3 stycznia 2018 nowy miesięcznik Pismo. Magazyn opinii”. To projekt misyjny – mówi redaktor naczelny Piotr Nestorowicz - Chcemy docierać do liderów życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego, politycznego i wpływać na ich sposób postrzegania rzeczywistości. W miesięczniku będą publikowane reportaże z kraju i ze świata, portrety, eseje, humor, opowiadania i poezje, komiksy i fotoreportaże.” A w środku: Karpowicz, Murek, Wolny-Hamkało, Sabela, Chutnik, Springer, Frej. Bitwa o jakość!




Paulina Małochleb pisze: "Eseje Yeatsa trzeba przeczytać z trzech powodów: po pierwsze – wielkim poetą był; po drugie – w Polsce jest słabo znany, a to trochę wstyd; po trzecie – dobrze odtruć się za pomocą tekstu z innej epoki. Wejść w inny kontekst, inny słownik." 17 esejów w przekładzie Leszka Engelkinga, odświeżone językowo, o sztuce, literaturze, rozwoju cywlizacyjnym.





Słowo feminizm wzbudza dziwną niechęć, skrzywnienia na twarzy i stwoerdzenia typy - "chyba dziecku tego nie mówisz". Steretotypy. "O tym właśnie – o stereotypach – pisze w We Should All Be Feminists Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska pisarka i „szczęśliwa afrykańska feministka, która nie nienawidzi mężczyzn”. Jej niewielki rozmiarem, ale imponujący celnością esej, będący zmodyfikowaną wersją prelekcji wygłoszonej podczas konferencji TED w 2012 roku, podbił amerykańskie listy bestsellerów, a tytułowa dewiza była cytowana przez najważniejsze światowe media, kiedy Dior umieścił ją na t-shircie." Więcej na niespodziegadki.pl.




You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)