Debiut Agnes Lidbeck



Życie sie dzieje, kiedy ty robisz inne plany”. Bezlitosna logika, szwedzki dystans i chłód narracji. “Odnaleźć się” Agnes Lidbeck to gorzka, nierozgadana proza, pisana cudownym językiem. Szwedzka akuratność. Debiut nazywany niezbędnym, niemiłym i przerażającym.

Annę poznajemy w szpitalu, tuż po urodzeniu pierwszego dziecka. Cisza i słońce wpadające przez okno zapowiadają rodzicielską idyllę i aureolę nad głową. Tymczasem bezpieczny otoczka macieżyńska, przynosi nienaturalny stan i wyobcowanie. Obce ciało, przemienione maciezyństwem. Krew, smółka i rodzicielstwo. Anna karmi, tuli, opiekuje się, żyje w nudnym małżeństwie. Gra role różne, wciela się w nie niekiedy z bólem, niechęcią, strachem, wcale nie z wyboru. Jej życie zdaje się nabierać sensu między narodzinami dzieci, a śmiercią kochanka. Gdzieś w sztokholmskim domu, wśród kaszmirów i jedwabnych tapet, wakacji za granicą, małżeńskich terapii i kulturalnych wydarzeń, zionie samotność. Anna goni ideał, choć nie powiedziałabym, że jest matką nadopiekuńczą, że żyje w symbiozie z dziećmi, czy mężem. Tak, chorobliwie się stara i szuka akceptacji. Interesuje i zastanawia ją to, co dzieje się z kobietą wypełniającą wszytkie te role patrialchalnego świata, wbrew sobie. To oddalenie od własnych potrzeb i niebywala samotność wymuszają pytania o kobiecą tożsamość, o wartościowanie siebie przez pryzmat innych. Czy potrzeba jej opieki? Uwagi? Ochrony?

Lidbeck opisuje kobietę z przerażająca precyzją i niczym śledcza, próbuje skategoryzować damskie role. Momentami to bliskość niewygodna czytelniczo. Kobiecość w kremach do twarzy, w wyglądzie biustu, w robieniu loda.  Manifest feminizmu, a może krytyka wspołcześnej samotności, gdzie aborcja jest wychodzi taniej niż wyciskarka do soków? Znajdźcie własną odpowiedź. Lubię szwedzką prozę przede wszystkim za dystans i obiektywizm w narracji, niejednoznaczność i za chłód. Trudno jest sportretować rzeczy oczywiste, bez wyraźnej fabuły, bez wybuchowych momentów. Pisanie o zwykłym życiu może okazać sie wybitnie nudne, jeśli trafia na pióro niepewnego autora. Tu wyszło znakomicie.


“Odnaleźć się” Agnes Lidbeck, tłumaczenie: Inga Sawicka, Wydawnictwo Prószyński i Spółka, Warszawa 2019

You May Also Like

1 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)