#dodajdokoszyka: Dzień Dziecka 2019


Wciąż mieszka we mnie dziecko, co bardzo mnie cieszy. Objawia się to, między innymi tym, że niemal nałogowo ulegam książkowym ilustracjom, pięknym kolorowym matrycom, pomysłowej kresce i kupuję nawet te dla grupy wiekowej 1+. Żeby mieć i oglądać. Dla mojej dziewięciolatki wciąż nie do pojęcia jest, że dorosły znajduje frajdę w kreskówkach, komiksach Szarloty Pawel i Atomówce na koszulce. Ona chce szybko dorosnąć, ja już tam byłam. Podpowiadam kilka ciekawych zakupów na Dzieńd Dziecka - dla Was lub maluchów.

„No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” Marianna Oklejak, Egmont, Warszawa 2019


Autorski pomysł na wędrówkę z najmłodszymi po historii muzyki rozrywkowej od lat 50tych. Przewodnikami są trzy zwierzątka: Pies, Fretka i Królik Młody. Cała banda jest ciekawska i bezpośrednia. Poznaje muzykę klasyczną, ekseprymentalną, jazz, metal (różne odcienie), rock and rolla ... . Zachwyciła mnie szczególnie nieoczywstość wyborów. The Beatles, Queen wiadomo, ale The Slits, czy The Durutti Column (!).  Wspaniałe wydanie, dużo treści również kulturowej, społecznej i cudne ilustracje autorki.


 „Ture Sventon w Paryżu” Åke Holmberg, Dwie Siostry, Warszawa 2019


Niezmiennie kocham ten humor i kreskę. Ekscentryczny szwedzki detektyw tym razem we Francji w poszukiwaniu znikającego zamku pod Paryżem i miliona franków zaliczki. Podróż na latającym dywanie z przenośną lodówką pełną nieodłącznych „psysiów”. Oto dorosły detektyw, który nigdy nie przestaje być ... dzieckiem. Przestępstwa z jakimi się zmaga są zwykle niewinne, nigdy nie stają się przerażające, bo zasila je solidna dawka humoru.


„Tajemnice dzikiego boru” Tonke Dragt, Dwie Siostry,Warszawa 2019


Literatura holenderska. Dziki Bór to tajemnicze i mroczne miejsce, w kórym można sie zapodziać. Czają się tam zabójcy, księżniczki, Ludzie Zieleni; kryją zaginione miasta, nad głowami krążą klątwy. To miejsce pochłonęło rycerza Rystridyniana. Na pomoc wyrusza Sir Tiuri i jego przyjaciel Piak. Przed nimi test, w świecie, gdzie dobro i zło noszą tę sama maskę, a każdy fałszywy ruch może kosztować życie.

„Mazurscy w podróży. Bunia kontra Fakir” Agnieszka Stelmaszczyk, Wilga, Warszawa 2019


Po sukcesie serii "Kroniki Archeo", Agnieszka Stelmaszczyk znowu zabiera młodych czytelników w podróż, tym razem po Europie - Frankfurt nad Menem, Wiedeń, Wenecja, Padwa, Cannes, Orange, Barcelona. Rodzina Mazurskich, słownie pięć człowieków [mama, tata, Marcela, Jędrek i Bunia], ruszają w zwariowana i okraszoną niespodziankami wyprawę.

„Ziemia do Jadzi” Maciek Blaźnik/Przemek Liput, Mamania, Warszawa 2019


Sprzątanie pokoju, temat odwiecznie dręczący. Agata nogą zamiata, to mój dziecięcy sposób na taki moment. Jadzia postawi na wyobraźnię i konstruuje rakietę i Układ Słoneczny z jabłka, guzików, keczupu. Wybiera sie z misją poszukiwawczą, zaginął bowiem dinozaur Mirek. Książka uboga w tekst, mnóstwo pola do własnej interpretacji. Dla rodziców dodatkowo smaczki w stylu vintage - miecz He-Mana, maskotaka niczym bohater z Matplanety, plastikowy jeż na kredki.

Cisza!” Céline Claire, Magali Le Huche, Polarny Lis, Warszawa 2019


Pan Antoni najbardziej na świecie pragnął ciszy, żeby delektowac się kawą, poranna gazetą i dżemką. Sąsiedzi nie ułatwili mu jednak życia, dlatego użył magicznego triku, żeby marzenie sie ziściło. Świat bez dźwięków, a może bardziej bez ludzi. Życie w delikatnej izolacji z samym sobą. Naparwdę?
Ponownie wzdycham do grafiki, a przede wszystkim do jej niuansów.
  
„Wojna z dziadkiem” Robert Kimmel Smith, Dwukropek, Kielce 2019


Dwukropek to jedno z moich ulubionych wydawnictw. Nie chcę wyrastać. Tym razem historia wojennej relacji dziadka i wnuka. Doczytajcie!


„Kawiarenka pod ptasim ogonkiem” i „Leśna gazeta” Bjørn F. Rørvik, druganoga, Warszawa 2019


Tłumaczka Knausgårda tym razem interpretuje serię książek dla dzieci, gdzie antropomorfizowane zwierzęta radzą sobie z problemami dnia codziennego. Ulubieńcy  norweskich dzieciaków, Lisek i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem próbują powiększyć swoją kolekcję ptasich piór, w tym celu otwieraja kawiarenkę. Na przeszkodzie stanie im jednak zielonopióry Głodomór. Skandynawski nieco łobuzerski humor i oryginalne ilustracje.

„Ziarna, pestki, orzechy” Szymon Jastrzębowski, Multico, Warszawa 2019


Wydawca przypomina nam tą książką, że nasiona otaczają nas zewsząd: tosty na śniadanie, bawełniane ubrania, muesli, kaszotto. Nasienna dominacja nie może być kwestionowana, może warto wiedzieć skąd się biorą, jak są zbudowane, jak poróżują, czemu nie zawsze kiełkują, jak sobie radzą w czasie pożaru. I te rysunki!


You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)