Bardzo głodna gąsienica

by - 18:33


Książkę Carle’a znam w wersji angielskiej. Napisał ją w 1969 roku. Historia gąsienicy, która ma wilczy apetyt. Po wykluciu się z jajeczka zmierzy się z jabłkiem, gruszkami, śliwkami, truskawkami … aż do bólu brzucha. A potem zje jeszcze liść, aż przestanie być maleńka, stanie się duża i tłuściutka. Zbuduje kokon i zamieni się w motyla. Historia prosta, ale ile zabaw może zainspirować:

lekcja matematyki  - liczenie od jednego do sześciu,

lekcja dietetyki - zachęcanie niejadków do jedzenia i uczy nazw owoców,

lekcja biologii – jak przepoczwarza się gąsienica i co z tego wynika,

lekcja plastyki - kolory

lekcja ogólna – dni tygodnia.

Książeczka Erica Carle'a wydana przez Tatarak spokojnie mieści się w torebce. Jest wydrukowana na twardym papierze i wygada jakby gąsienica faktycznie się przez nią przegryzła. Prostota przekazu i kopalnia pomysłów dla rodziców. W blogosferze znalazłam cały szereg inspiracji tą książeczka, strony oferujące darmowe wersje kolorowanek do druku, przeplatanki z wełny, prace ręczne w stylu: zrób swoją własna gąsienicę z filcu, koralików, bibuły.

Eric Carle jest twórcą książek znanych na całym świecie, a "Bardzo głodna gąsienica" to najsłynniejsza z nich i przetłumaczona na 47 języków. Na stronie autora można podejrzeć jak powstają jego wyjątkowe kolażowe ilustracje, właściwie jedyne w swoim rodzaju, bo używa się do nich papieru ręcznie malowanego, składanego wielowarstwowo. Fundacja działająca przy The Eric Carle Museum of Picture Book Art w Amherst, Massachusetts, wspiera propagowanie sztuki i czytelnictwa wśród najmłodszych.  W Polsce dostępnych jest wiele innych pozycji autora, a także gadżetów, klocków i czego dusza zapragnie, z charakterystycznymi ilustracjami.

 
 

Eric Carle „Bardzo głodna gąsienica", Wydawnictwo Tatarak 2013

 

 

 

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)