Kopciuszku, ustąp miejsca Krzysi

by - 17:48

Jakie bohaterki książek dla najmłodszych będą ulubieńcami współczesnych dziewczynek? Ja wielbiłam Kopciuszka, ale nie dlatego, że udało mu się rozkochać w sobie księcia, czy ze względu na lukrowany romantyzm, a z powodu obecnej w książce magii. Podobnie było ze Śpiąca, ekscytowały mnie złe moce i niesamowite wydarzenia, ale zwykle kończyło się na: „żyli długo i szczęśliwe”, a ja pytałam, co to znaczy? Zdaję sobie sprawę, że to mniejszościowe zachowanie, bo jest jednak coś takiego w różowym kolorze, co działa na wyobraźnię dziewczynek. I tu pojawia się Krzysztofa. Nie, Krzysia nie jest kolejną księżniczką, modnisią, romantyczką. Nie, nie jest też wzorowym uczniem i nie, nie ma supermocny. Pracuje w kuchni, jako pomoc, ale o wiele chętniej pomachałaby mieczem niż obieraczką. A tymczasem Pyza zrzędzi, podwórze się samo nie zamiecie, kartofle czekają na obranie. Dobrze, że Sir Benedykt, rycerz najlepszy z najlepszych, ma oko do talentów. Krzysia zostaje Strażnikiem Mieczy. To bardzo istotna funkcja, dziewczynka jest odpowiedzialna za ostrzenie i czyszczenie broni, coś jakby dzisiejsze utrzymanie ruchu dla rycerzy. Nietypowe imię to nie wszystko w przypadku Krzysztofy, nietypowe są też zainteresowania dziewczynki i szczególne uzdolnienie w kierunku biegłego władania mieczem bez specjalnej, nauki fechtunku. Tu zaczyna się jej przygoda. Średniowieczny Zamek Jutrzenki skrywa mnóstwo tajemnic. Naprawdę cudownie zanurzyć się w tej klimatycznej historii pełnej zwrotów akcji, niespodzianek, humoru i zabawnych sytuacji, którym nawet główna bohaterka zdaje się na początku przyglądać z pewnym niedowierzaniem. Opowieść oplatają oryginalne rysunki Gregory’ego Rogersa.

Czy miecz potrafi mówić i co mają z nim wspólnego duchy? Gdzie podział się miecz Sir Waltera Łysego? Kim jest Malkolm Podły i czy Zamkowi Jutrzenki grozi niebezpieczeństwo? Czemu medyk ciągle szuka gołębia?
Krzysia jest bardzo inteligentną, bystrą i spostrzegawczą osobą. W pracy rzetelna i obowiązkowa, a do tego wszystkiego zaradna i dzielna w niezwykle męskim świecie. Może brakuje jej przebojowości, ale na pewno nie zadziorności i szczęścia. Jakież to dziewczęce! Odnajdzie grupkę wspaniałych, bardzo nietypowych przyjaciół i pomocników. Miecze mają swoje tajemnice.  Cykl jest wspaniałą alternatywą dla słodkich dziewczęcych serii.

Franes Watts „Krzysia i tajemnica mieczy”, „Krzysia i intryga z trucizną”, Wydawnictwo Literówka, Warszawa 2015
 

Za książki dziękuję Wydawnictwu Literówka


You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)