Jakie bohaterki książek dla najmłodszych będą ulubieńcami współczesnych dziewczynek? Ja wielbiłam Kopciuszka, ale nie dlatego, że udało mu...

Kopciuszku, ustąp miejsca Krzysi

Jakie bohaterki książek dla najmłodszych będą ulubieńcami współczesnych dziewczynek? Ja wielbiłam Kopciuszka, ale nie dlatego, że udało mu się rozkochać w sobie księcia, czy ze względu na lukrowany romantyzm, a z powodu obecnej w książce magii. Podobnie było ze Śpiąca, ekscytowały mnie złe moce i niesamowite wydarzenia, ale zwykle kończyło się na: „żyli długo i szczęśliwe”, a ja pytałam, co to znaczy? Zdaję sobie sprawę, że to mniejszościowe zachowanie, bo jest jednak coś takiego w różowym kolorze, co działa na wyobraźnię dziewczynek. I tu pojawia się Krzysztofa. Nie, Krzysia nie jest kolejną księżniczką, modnisią, romantyczką. Nie, nie jest też wzorowym uczniem i nie, nie ma supermocny. Pracuje w kuchni, jako pomoc, ale o wiele chętniej pomachałaby mieczem niż obieraczką. A tymczasem Pyza zrzędzi, podwórze się samo nie zamiecie, kartofle czekają na obranie. Dobrze, że Sir Benedykt, rycerz najlepszy z najlepszych, ma oko do talentów. Krzysia zostaje Strażnikiem Mieczy. To bardzo istotna funkcja, dziewczynka jest odpowiedzialna za ostrzenie i czyszczenie broni, coś jakby dzisiejsze utrzymanie ruchu dla rycerzy. Nietypowe imię to nie wszystko w przypadku Krzysztofy, nietypowe są też zainteresowania dziewczynki i szczególne uzdolnienie w kierunku biegłego władania mieczem bez specjalnej, nauki fechtunku. Tu zaczyna się jej przygoda. Średniowieczny Zamek Jutrzenki skrywa mnóstwo tajemnic. Naprawdę cudownie zanurzyć się w tej klimatycznej historii pełnej zwrotów akcji, niespodzianek, humoru i zabawnych sytuacji, którym nawet główna bohaterka zdaje się na początku przyglądać z pewnym niedowierzaniem. Opowieść oplatają oryginalne rysunki Gregory’ego Rogersa.

Czy miecz potrafi mówić i co mają z nim wspólnego duchy? Gdzie podział się miecz Sir Waltera Łysego? Kim jest Malkolm Podły i czy Zamkowi Jutrzenki grozi niebezpieczeństwo? Czemu medyk ciągle szuka gołębia?
Krzysia jest bardzo inteligentną, bystrą i spostrzegawczą osobą. W pracy rzetelna i obowiązkowa, a do tego wszystkiego zaradna i dzielna w niezwykle męskim świecie. Może brakuje jej przebojowości, ale na pewno nie zadziorności i szczęścia. Jakież to dziewczęce! Odnajdzie grupkę wspaniałych, bardzo nietypowych przyjaciół i pomocników. Miecze mają swoje tajemnice.  Cykl jest wspaniałą alternatywą dla słodkich dziewczęcych serii.

Franes Watts „Krzysia i tajemnica mieczy”, „Krzysia i intryga z trucizną”, Wydawnictwo Literówka, Warszawa 2015
 

Za książki dziękuję Wydawnictwu Literówka


0 komentarze: