Wilk żąda … komplementów

by - 22:43

Polecone z Zagranicy” to nowa seria Wydawnictwa Dwie Siostry. Ma przybliżyć polskim czytelnikom pozycje, które podbiły serca dzieciaków na całym świecie. Na pierwszy ogień rzucono Mario Ramosa „Jestem najsilniejszy”. Przyznaję się przyciągnęła mnie piękna okładka –energetyczna zieleń i poważny, charakterny wilk. Zieleń to ważny kolor w tej historii, zobaczycie.

Ten właśnie wilk - zadufany, egocentryczny i nadmuchany pewnością siebie - spaceruje po lesie. Przechadzka usprawnia trawienie. Po drodze spotyka stworzenia z bajek – Czerwonego Kapturka, krasnoludki, trzy świnki, króliczka. No, może nie w takiej kolejności, ale doczytacie sobie. Zaczepia słabszych mieszkańców lasu, obraża i wymusza słowny haracz. Każdy z napotkanych musi, bowiem odpowiedzieć na jedno, ważne (z wilczego punktu widzenia oczywiście) pytanie - „Kto jest najsilniejszy?” (w innej części domaga się potwierdzenia wyjątkowości własnej urody). Chodzi, spoziera, czuje się bardzo pewnie. Odpowiedź jest jasna, jedyna poprawna, w końcu to przerażający oprawca i pożeracz babć, postrach biednych, strachliwych świnek. I nie ma mocnych? To też sobie doczytacie.

Wilk mimo wszystko jest zabawny. Typ bezczelny i arogancki, wie jak zastraszyć potencjalne „pulpeciki”, "brukselki", „słodycze do schrupania”. Ale wiemy przecież, że zasłużona kara spotyka takich prędzej, czy później. Nie napiszę nic więcej. Doczytacie.

Zwracam jeszcze uwagę na rysunki Ramosa jakie są wyraziste. Grube obrysowania postaci i wypełnienie zdecydowanymi, mięsistymi kolorami. Technika gwaszu, nadaje wilczemu futru miękkość i gęstość. Naprawdę elektryzujące. Doczytajcie! Obejrzyjcie!


Mario Ramos „Jestem najsilniejszy”, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015


You May Also Like

4 komentarze

  1. Ja po prostu uwielbiam Dwie Siostry i wszystko, co z nimi związane. To jest literatura dla dzieci na naprawdę porządnym poziomie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam nigdy o dwóch siostrach, chyba czas to nadrobić, bo ilustracje są naprawdę piękne :)

    OdpowiedzUsuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)