Mały Mat wyrusza w świat

by - 09:45

Druga propozycja dzieńdzieckowa. Tym razem książka zaangażowana, ale Krytyka Polityczna z tego słynie. Będzie o szacunku, o biedzie (bez ściemy) i o różnorodności świata, który pięknie spaja taka sama potrzeba bliskości i miłości.


Mat jest małym pluszowym misiem, na świat przyszedł w fabryce gdzieś w Chinach. Dość ponure miejsce: kobiety w maskach, zmęczone, pracujące niczym roboty. Dla Mata świat jest zagadką, wszystko go ciekawi i raduje. Dziecięcy entuzjazm, bezcenny. To, co odróżnia Mata od innych zabawek z chińskiej fabryki, to fakt, że należy do ekskluzywnej linii paluszków: pięknie ubranych, wcielających się w różne życiowe role, cudownie pachnących i wyjątkowo opakowanych. Zabawka nie dla wszystkich. Mat trafia do Holandii, do wspaniałego domu, z pięknym wypielęgnowanych ogrodem i specjalnym pokojem dla misiów, w którym zabawki siedzą jak w galerii, siedzą i wygadają. Zabawa nimi szybko nuży małych właścicieli - ileż można bawić się setką misiów! Wszystkie są idealne, żadnej plamy: brud to wyrok. Jaki? Co stanie się z misiem? Jak Mat trafi do Kairu? I kim jest Artur?
http://ryms.pl
Zapewniam, że będzie to pouczająca, ale gorzka historia. Świat nie jest przecież słodką bajką w różowym odcieniu, raczej pełen jest niesprawiedliwości, a do tego brakuje w nim elementarnego szacunku do rzeczy i tego, co nas otacza. Wszystko może trafić na śmietnik. Jak mają się w tym odnaleźć nasze dzieci? Mając tak łatwy dostęp do wszystkiego, postawy roszczeniowe zaczynają im wchodzić w krew zbyt łatwo. Jak nauczyć szacunku? Miś trafi do różnych krajów, do różnych domów, ale zawsze będzie oczekiwał tego samego, bez względu na to czy będzie nosił firmowe ubranka, czy właśnie odpadnie mu ucho.


Agnieszka Suchowierska „Mat i świat” Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015
Za książkę dziękuję Wydawnictwo Krytyki Politycznej


You May Also Like

1 komentarze

  1. Właśnie jesteśmy z córką po lekturze "Misia" :) książka idealna do rozpoczęcie rozmów o niesprawiedliwości społecznej.

    zapraszam na www.papierowakobietka.blogspot.com

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)