Zgubić się na szlaku, reportaże z siedemnastu niezwykłych podroży

by - 16:22

Składanki źle mi się kojarzą. To taki twór, kiedy trochę komuś się nie chce, trochę na przeczekanie, trochę w międzyczasie. Tymczasem trafiłam na "składankę" pod patronatem portalu „Peron4”. Ten portal to bardzo ciekawe miejsce. Można powiedzieć, że jego twórcy chadzają własnymi drogami, bo znajdziecie tam relacje z mało znanych miejsc, albo widzianych z ciekawej, zaskakującej perspektywy, w wyjątkowym, także groźnym, czasie, czy okolicznościach. Tak jest też książka „Poza utartym szlakiem” – zero wpasowywania się w szablony, całkowity nonkonformizm i fantazja. Wystarczy przejrzeć spis treści, aby natknąć się na nazwiska znanych podróżników, blogerów i dziennikarzy. Zebrane reportaże zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez wydawców i łączy je właśnie opis miejsc „poza szlakiem”.
www.nowiny24.pl
To bardzo ciekawa kompilacja, pod względem poznawczym, historycznym, literackim i tematycznym. Każdy reportaż utrzymani w innym tonie. Bangladesz. Gruzja. Filipiny. Pakistan. Ukraina. Sudan Południowy. Indonezja. Azerbejdżan. Poprzez pozostałości Jedwabnego Szlaku, czy dolinę, o którą ciągle toczy się wojna, wprost na europejskie podwórko skłóconych obrzeży Macedonii. Jest smutno, jest śmiesznie, jest ckliwie, niebezpiecznie, nostalgicznie, przygnębiająco. W zasadzie taka nuta zadumy rozbrzmiewa we wszystkich tych historiach, to także ich punkt wspólny Czy porwanie czyha na młode kobiety w Jemenie? Czy operacja wyrostka robaczkowego może zmienić się w ekscytujące doświadczenie? Co zgubił Jakub Rybicki i czy to odnalazł? Co porabia Jezus z Cutud San Pedro? Czy Struga zostanie „rozerwana” na strzępki przez Albańczyków i Macedończyków? Na czym polega Festiwal Wegetariański w Phuket? Czy podróż Nilem ma w sobie coś z bajki? Cokolwiek spotyka naszych autorów, utwierdza czytelnika tylko w przekonaniu, że warto poznawać świat od podszewki, ale do tego potrzebna jest pokora, otwartość i … szczęście. Tak wiele wszakże zależy od zwykłego przypadku.
podroze.onet.pl
Najbardziej urzekła mnie opowieść Anny Moszko z Gwatemali. O ciszy, o przemycie narkotyków, dzieł sztuki, znikaniu ludzi, próbie przetrwania w tamtejszych warunkach. Piękny, pełen niedomówień reportaż, bardzo poetycki. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.
Książkę kupiłam zimą. Część dochodów z jej sprzedaży wspiera Fundację Szkoły Na Końcu Świata i dzieci uczące się w nepalskim Jharkot. Szczególnie w tym okresie, kiedy region ten został dotknięty trzęsieniem ziemi (dziś odnotowano kolejne, silne wstrząsy), z pewnością każda pomoc się przyda. Zachęcam!


Poza Utartym szlakiem. Reportaże z siedemnastu niezwykłych podroży”, Oficyna Wydawnicza Mercator, Przemyśl 2013r.

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)