Idzie luty, załóż półbuty i … idź kupić książkę

by - 10:30

Ciekawe, czy luty będzie śnieżny? Czy choćby zimny? Czy ktoś to w ogóle ogarnia? Niby luty, podkuj buty, a tu czapki z głów i rękawiczki do lamusa. Siedzieć w domu się nie chce i zamiast zakopywać pod kocem, wyprawiamy się na spacery i małe wycieczki. Jak czytać? Luty taki krótki, a tyle ciekawych pozycji w zapowiedziach wydawców, w tym kilka dla najmłodszych.

Zacznę od klasyki, bo bardzo lubię Henry'ego Jamesa, Prószyński i S-ka zapowiada „Amerykanina”. Christopher Newman udaje się w podróż do Europy, gdzie zakochuje się, zostaje poczęstowany czarną polewką i poznaje sekret. Wyjawienie go może uratować romantyczny plan, ale pojawiają się rozterki moralne. Świetny obraz XIX wiecznej mentalności i społeczeństwa.


Paul Theroux jest jednym z moich ulubionych pisarzy, choć znam osoby, które zarzucają mu, że w jego książkach nic się nie dzieje. To niedzianie się jest fenomenalne, bo te książki to więcej niż relacje z podróży. „Ostatni pociąg do zona verde” (Czarne) to zapis wyprawy z Kapsztadu do Angoli.


Jerzy PilchZawsze nie ma nigdy” (Wydawnictwo Literackie). Pierwszy wywiad rzeka z autorem, wywiad uczepiony szczegółów, które nadają bieg życiu. Rozmyślania i dywagacja filozoficzne, o literaturze, o sprawach współczesnych i mnóstwo fotografii.


W ubiegłym roku Mikołaj Kołodziejczyk zdobył Nagrodę Reportażystów: Inspiracja Roku. Tym razem wybór tekstów z Polityki - „Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne” (Wydawnictwo Wielka Litera). Powtórzy sukces?


Richard FlanaganKlaśnięcie jednej dłoni” (Wydawnictwo Literackie), to mój numer jedne w tym miesiącu. Jednej z najwybitniejszych australijskich pisarzy, tym razem o drugich szansach w życiu, przebaczaniu i decyzjach. Czekam bardzo.I coś dla najmłodszych. Arnold LobelŻabek i Ropuch przez cały rok” (Wydawnictwo Literackie) i Toon Tellegen „Tata(Dwie Siostry). O obydwu autorach pisałam już wcześniej, to wspaniali twórcy opowiadający dzieciakom o świecie w przepiękny sposób, do tego z niespotykanym poczuciem humoru.


You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)