Marzec: nowości w trzech przypadkach i prztyczek w nos Emersona

by - 22:38

pixabay.com

Ralph Waldo Emerson twierdził, że nie powinno się czytać książki, która nie ma przynajmniej roku, nie jest słynna i należy, do takich za którymi nie przepadamy. To koniunkcja, zatem w tym miesiącu proponuję pozycje, z których większość to wznowienie albo nowość (ale tylko na polskim rynku). Są pozycje słynne, a co do gustu, to już każdy sobie. 

Josef Škvorecký „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”, Dowody na Istnienie … Klasyka. Anderman pisał „Ta powieść daje to, co w literaturze czeskiej najlepsze: tragikomiczny portret ludzi ze wszelkich warstw społecznych, których mentalność poznajemy poprzez ich język. Škvorecky dodaje: "Większość rzeczy, które spotykają jej bohatera, właściwie przytrafiło się także i mnie". A to przypadki trudne do zniesienia.”Morten A. Strøksnes „Księga morza”, Wydawnictwo Literackie … „Stary człowiek i morze” wśród norweskich fiordów. Śmiała wyprawa, szaleńczy pomysł, wielkie wyzwanie, groźny żywioł i piękna przyroda. Cel? Rekin polarny. Dorasta do 8 m długości, waży ponad tonę i dożywa 500 lat. Porywająca opowieść o życiowej przygodzie.Henry Nicholls, „Naturalna historia Galapagos”, Wydawnictwo W.A.B… Darwin nazywał Galapagos, mini światem, żeglarze odnosili się do tego miejsca jako do Wysp Zaczarowanych, inni widzieli tu laboratorium ewolucji. Daleka, dziewicza kraina. Wspaniale przestawiona historia naturalna, teoria ewolucji, oraz osobiste odczucia autora.Michael Dylan Foster „Yokai- tajemnicze stwory w kulturze japońskiej”, Wydawnictwo UJ … „Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.”Bandi „Oskarżenie. Opowieści totalitarne”, Czarna Owca … Jest to zbiór opowiadań północnokoreańskiego pisarza i poety Bandiego. Bohaterowie (...) to więźniowie totalitarnej codzienności, których często dopiero osobista tragedia budzi z reżimowego letargu. Bandi przybliża czytelnikom zatrważające absurdy koreańskiej rzeczywistości, co w połączeniu z niezwykłą poetyckością opowiadań oraz historią ich wydania, sprawia, że mamy do czynienia z pozycją absolutnie wyjątkową. „Żyję w Korei Północnej jak mówiący automat, jak człowiek zaprzęgnięty w jarzmo. Moim przeznaczeniem jest świecić w ciemnościach.”Peggy Parish „Dziękujemy ci Amelio Bedelio”, Wydawnictwo Literackie … „Druga część przygód niezwykłej pomocy domowej, która rozbraja dobrocią i dosłownym rozumieniem poleceń. Jeśli chcesz się przekonać, w jaki sposób Amelia rozdziela jajka, przygotowuje roladę albo gotuje na parze, koniecznie sięgnij po tę książkę!Roald Dahl „Fantastyczny Pan Lis” i „Wiedźmy”, Wydawnictwo Znak … dwie kolejne książki Dahla po polsku. W pierwszej pan Lis musi uciekać. „Trzej najgroźniejsi farmerzy w dziejach świata wpadli na jego trop. Gnojek, Blagier i Szparag nienawidzą rudzielca i zrobią wszystko, by się go pozbyć. Nie mają jednak do czynienia z lisem zwykłym, ale fantastycznym, który ma chytry plan, żeby wykraść ich smaczne kąski.
W drugiej porcja wiedzy o wiedźmach, które są bardzo przebiegłe, że trudno je przyłapać. Z wyglądu całkiem normalne, żadnych czarnych peleryn, kapeluszy czy mioteł. Jest tez Arcy-Wiedźma. Kto się na nie natknie może stać się myszą.
Juan José Millas „Z cienia”, Wydawnictwo Czarna Owca … „Damián czuje się zagubiony po utracie pracy. Pewnego dnia dokonuje drobnej kradzieży na targu staroci i ukrywa się przed ścigającym go ochroniarzem w starej szafie. Nim zdąży ją opuścić, mebel zostanie sprzedany i przetransportowany do domu na przedmieściach Madrytu, w którym mieszka Lucía, Fede i ich córka.”A na koniec Emersonowi na złość. Prawdziwa nowość.
Jø Nesbo „Pragnienie”, Wydawnictwo Dolnośląskie … I Harry Hole powraca. Prędzej, czy później musiało do tego dojść. Harry to podobno pokrewna dusza autora, ale nazbyt ciemna i pokręcona, wymagająca emocjonalnego nakładu pracy. Stąd przerwa, ale teraz Harry musi znaleźć bezwzględnego mordercę młodej kobiety, zabitej tuz po internetowej randce.


You May Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo ciekawe propozycje. Zaciekawiła mnie powieść ,,Z cienia" . Pierwsze skojarzenie to ,,Opowieści z Narnii" w wymiarze bardziej realnym.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)