Pięć książek z rysunkiem #dodajdokoszykaŚwiat się kończy - zaczęłam nabywać prezenty pod choinkę w październiu. Przy okazji pokrywam zapotrzebowanie na nadchodzące tłumnie w najbliższych dwóch miesiącach urodziny. Wszyscy rodzą się jesienią i wczesną zimą. Oczywiście zaczęłam od książek i to tych z ... obrazkami.Antoine de Saint-ExupéryMały książę”, Znak Emotikon

Gdy Saint-Exupéry próbował w 1935 r. pobić rekord długości lotu na trasie Paryż–Sajgon, jego samolot rozbił się na Pustyni Libijskiej. Autor wraz ze swoim mechanikiem po trzech dniach tułaczki zostali uratowani przez przejeżdżających karawaną Beduinów. Gdy kilka lat później Antoine de Saint-Exupéry pisał Małego Księcia” w Los Angeles, zapewne nie mógł przypuszczać, że po 75 latach od daty wydania jego filozoficzna powiastka będzie przetłumaczona na 300 języków i sprzeda się w 140 milionach egzemplarzy (lepszy wynik w kategorii „Tłumaczenia” ma tylko Biblia). Wybitny polski ilustrator Paweł Pawlak z okazji 75-lecia wydania, postanowił zilustrować kanoniczne opowiadanie i zaproponować zupełnie inną formę odbioru „Małego Księcia”. 


Gregory Rogers „Pewnego razu w Londynie”, Wydawnictwo Literówka


Książka w oryginale nosi tytuł „ The Boy, The Bear, The Baron, The Bard”. Czeka nas zabawne buszowanie i pogonie w elżbietańskim Londynie. Ta sceneria będzie oznaczać, że tu i ówdzie natkniemy się na wbite na pal głowy na Tower Bridge, a Shakespeare okaże się draniem. Podróż w czasie dzięki magicznej kurtynie opuszczonego teatru to ukłon w stronę magii tego miejsca. Książka do opowiadania. Magazyn Time umieścił australijskiego ilustratora, Gregory'ego Rogersa na liście dziesięciu najlepszych. Jego prace znane są sympatykom serii o Krzysi.
Tania del Rio „Warren XIII. Wszystkowiedzące oko”, Wydawnictwo Tadam


Książka kopalnia, oczywiście kopalnia zagadek. Warren XIII jest boyem, gońcem i pokojowym w hotelu, pełni tę funkcje od wieków. Zajazd pełen jest miejsc tajemnych, krętych korytarzy, pustych sal, ciemnych zakamarków, eterycznych zjaw. Być może kryje też skarb. Szatę graficzną zapewnia Will Staehle, freelancer i były dyrektor artystyczny wydawnictwa Harper Collins.O psach”, „O kotach”, Wydawnictwo Czarne


Dwie pozycje: psia i kocia antologia. Psy narysuje Ola Niepsuj, a opowiedzą o nich Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Krzysztof Varga i Andrzej Stasiuk. Rysunki Oli Niepsuj.

Wśród pisarzy pełno było też kociarzy. Hrabal miłości do nich przypisywał swoje zbawienie, Szymborska widziała je jako boskie twory idealne, zaś Stephen King mówił o nich, że to gangsterzy świata zwierzęcego, żyjący poza prawem i tam ginący. W nowej książce Wydawnictwa Czarne o kotach opowiedzą Stefan Chwin, Olga Drenda, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Piotr Siemion i Paweł Sołtys. Rysunki Gosi Herby, które osobiście uwielbiam!


Anna Kaszuba-Dębska „Jak stryjenka Milenka palec od ssania uratowała”, Wydawnictwo Debit
To książka na tak zwane tematy wstydliwe, sytuacje kłopotliwe i o przyzwyczajeniach dziecięcych. Tytuł wszystko wyjaśnia. Będzie mrocznie, bo całość w wiktoriańskiej ilustratorskiej oprawie.

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)