„O smoku, który lubił krówki”

by - 13:25


Smok jest dla nas szczególną postacią, mieszkamy w końcu w Krakowie i odwiedzamy czasami jego jamę pod Wawelem. Czytając książkę Elżbiety Pałasz poznałyśmy innego, wyjątkowego smoka - towarzyskiego, inteligentnego i wrażliwego. Owszem zieje ogniem, ma ostre zęby, potrafi ryknąć i jest pokaźnych rozmiarów, ale jakie ma maniery i uosobienie! Jest wegetarianinem! Zajada się warzywami i zupa dyniową, krówkami, ale takimi ciągliwymi i sączy herbatkę popołudniami. Nosi błękitny golf i buraczkowe spodnie na szelkach. Całkowicie obala mit okrutnego pożeracza dziewic. Mieszka w przytulnej pieczarze. Ceni sobie spokój, ciszę i dobrą książkę na nocnym stoliku. Niestety nie zazna długo błogostanu, bo przez jego dom przewiną się: a to stado krówek, jaszczurka Wituś, a to rozkapryszona i tupiąca nóżką królewna trzech imion: Izabella Wioletta Zuzanna, która przyciągnie ze sobą kłopoty. Kłopoty mające postać dziarskich i uzbrojonych rycerzy, a „między smokami i rycerzami toczy się odwieczna wojna (…) na pazury, kły i zianie ogniem, na miecze, dzidy i strzał(…).” [27]

Humor tryska z tej książeczki i to taki jaki dzieci lubią najbardziej – sytuacyjny: zacinający się hełm, rycerza zamka się w szafie. Jest bardzo dowcipnie. Są gry i potyczki słowne. Ale ponad wszystko jest obalanie mitów i stereotypów. Jeden po drugim upadają bajkowe schematy, oczytane i opowiedziane tysiące razy. Autorka bawi się konwencją, bo jest księżniczka i to porwana, ale na swoją własną prośbę. Do tego magiczny pocałunek, który owszem zdejmuje czar, ale z ... krówki. Dużo niespodzianek! Nowoczesna baśń, ale w bardzo sympatycznym wydaniu i mimo, że świat jaki znam ze swojego dzieciństwa stanął w niej na głowie, to jest zabawnie. Książka udowadnia, że spokój, pomysłowość, honorowe zachowanie i dobre maniery potrafią rozwiązać nawet najgroźniejsze sytuacje, bez krzyku, bez wrzasku i bez siły.

Zaskoczył mnie format książki  - A4, do tego duże litery i piękne, wyraziste i barwne ilustracje na matowym, kremowym papierze 150g/m2. Kolejna książka Wydawnictwa Bajka, która mnie oczarowała.

 

Elżbieta Pałasz, „O smoku, który lubił krówki”, Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2013.

You May Also Like

0 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)