Lutowe harce w księgarni

by - 19:00

www.pexels.com/Aaron Burden
W radosnym muzycznym filmie „Trolle”, Poppy oraz jej pobratymcy ratują arkadię przed odwiecznymi wrogami Bergenami. Jest tak optymistycznie i przyjaźnie, że najgorszemu podpieraczowi dyskotekowych ścian dygnie bioderko. Ja na szczęście nie muszę nikogo ocalać, do tego bardziej nadaję się do roli Mruka niż DJ Suki, ale w tej właśnie chwili jestem w mojej małej kranie szczęśliwości i bardzo chciałam tu jeszcze pobyć, bo ona pozwala mi ocalać siebie. Jest tu w zasadzie wszystko co daje poczucie zimowej wolności i wspaniale wietrzy głowę: śnieg, góry i narty. Czy czytam? Oczywiście. Momentami. Wieczorami. Ale w tym miesiącu wybrałabym to:


Maja Wolny „Księgobójca”, Czarna Owca … Miłość do książek staje się obsesją, miłość do kobiety zbrodnią.
Marian Pilot „Niebotyki”, Wydawnictwo Literackie … „Autor nie po raz pierwszy obraca w niwecz nasze wyobrażenia o granicach możliwości ekspresyjnych prozy.
Keith Houston „Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski”, Wydawnictwo Karatker …Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?”
B.A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami”, Albatros … Wyobraź sobie uroczystą kolację w (...) idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?”
Jacek Ostrowski „Ostatnia wizyta”, Od deski do deski5 czerwca 1970 roku na trwałe zapisał się w historii polskiej kryminalistyki. Tego dnia doszło do tajemniczego porwania. Sprawa już od początku budziła duże kontrowersje, a wiele pytań do dziś pozostaje bez odpowiedzi.
Paul Theroux „Szczęśliwe wyspy Oceanii”, Czarne … Theroux jak nikt inny czujnie wyłapuje absurdy otaczającej go rzeczywistości. W swojej najnowszej książce zabiera nas w miejsca, w których życie toczy się niczym w Stanach Zjednoczonych kilka dekad wcześniej.”
Karol Maliszewski „Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych”, Warstwy … „Książka zachwyca pod każdym względem. Wydana w formie leporello w pierwszej kolejności przykuwają uwagę formą, jak i kolorowymi ilustracjami. Grafiki Banacha, niebanalne, z jednej strony utrzymane są w konwencji charakterystycznej dla tego twórcy, z drugiej korespondują z wplecionymi między nie wierszami.  I to właśnie teksty autorstwa Maliszewskiego sprawiają, że od książki nie sposób jest się oderwać. Napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę frazy, zabawne, momentami przechodzące w gry słowne, sprawiają autentyczną przyjemność z czytania tak dorosłym, jak i dzieciom.”Tiffany Watt Smith „Księga ludzkich uczuć”, W.A.B. … „Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak opisać to cudowne uczucie, kiedy w zimną zimową noc siedzisz w przytulnym miejscu otoczony przyjaciółmi i dobrym jedzeniem (Holendrzy mówią na nie gezzelig)? Albo jak to się stało, że dawniej nostalgię traktowano jak śmiertelną chorobę, a dzisiaj myślimy o niej jak o nieszkodliwym sentymencie.
You May Also Like

1 komentarze

Navigation-Menus (Do Not Edit Here!)